Wystawa Anny Sadowskiej „Obieg nie całkiem zamknięty” w Starej Kotłowni

W najbliższą środę w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia odbędzie się wernisaż wystawy Anny Sadowskiej "Obieg nie całkiem zamknięty". Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ Andžeja Stanka, studenta Wydziału Sztuki UWM na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
 
Fragment tekstu Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, kuratora wystawy:  
W Obiegu nie całkiem zamkniętym obrazy-znaki odbijają się w sobie jak w lustrach, przyjmując coraz to inne formy, poddają się falującemu rytmowi, tylko po to, by zostać z niego natychmiast wybite i przeistoczyć się w podobne, jednak nie-tożsame kształty... W twórczości Anny Sadowskiej lejtmotyw zdegenerowanego znaku pojawia się często - raz jest formą geometryczną, z wyraziście zarysowanym konturem, jak w serii Elementy zamienne, kiedy indziej przybiera postać organiczną, staje się śladem nieokreślonej materii, by w końcu stać się tylko rdzawym odciskiem samego siebie. Wszędzie jednak obraz jest powstałym z odpadów cywilizacyjnych odciskiem zdegenerowanej substancji, zdekontekstualizowanym fragmentem większej całości. Wykreowany przez artystkę świat - jest swoistą partyturą, której rytm jest ściśle zaprogramowany - następujące po sobie serie odnoszą się do siebie na zasadach kontrastu i podobieństwa, budując napięcia w obrębie poszczególnych części, ale też na wyższych poziomach - w formie dialogów pomiędzy samymi cyklami.
(...) Tytułowy Obieg staje się otwartym cyklem, w którym nowe doświadczenia artystki uzupełniają jej wcześniejsze poszukiwania - jest zwartym przekazem, którego siła polega na nieustannej fluktuacji - powtórzenie, jako gest twórczy staje się tu kluczem do zrozumienia całości. Uporczywość nawracających form zdegenerowanej materii nie jest w żadnym wypadku przypadkowa - wyłania się z niej, z jednej strony obraz postapokaliptycznego, okaleczonego świata, mglisty powidok pozostałości po cywilizacji technicznej, której kres jawi się dzisiaj jako coraz bardziej prawdopodobny, z drugiej - rodzaj autoterapii, próby oswojenia - poprzez sztukę właśnie - procesu przemijania, nietrwałości form i systemów. (...)

Anna Sadowska
Artystka sztuk wizualnych, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1998 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Wykładowczyni, a od 2020 również kierowniczka Katedry Grafiki w Instytucie Sztuki i Designu na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Od 2020 roku w stopniu doktora habilitowanego.
Podejmuje działania artystyczne w obszarze grafiki, rysunku, obiektu, instalacji. W swoich pracach porusza zagadnienia materii, obecności, pustki w kontekście upływającego czasu, podejmuje wątki ekologiczne. Wykorzystuje w różny sposób elementy pozyskane na złomach oraz materiały z recyklingu.
 

Wystawę można oglądać 15.11.-01.12.2023
Kuratorzy: prof. Małgorzata Chomicz, Andrzej Pilichowski-Ragno

 

Andžej Stank
Andžej jest Polakiem urodzonym w Wilnie. Obecnie mieszka w Olsztynie i studiuje na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk muzycznych. Aktywnie działa na Litwie i w Polsce. Brał udział w wielu konkursach i programach telewizyjnych. Między innymi startował w litewskim ,,The Voice” gdzie udało mu się dostać do 3 etapu. W tym roku wystąpił w 13 edycji ,,The Voice Of Poland” i udało mu się odwrócić wszystkie fotele. Oprócz wielu zewnętrznych projektów tworzy swoją własną muzykę. Ma już wydane 3 utwory i wspaniały teledysk. Wraz z przyjaciółmi z Wydziału Sztuki tworzą prężnie rozwijający się zespół wokalno-instrumentalny ,,Dynamit”, który aktywnie uczestniczy w uroczystościach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.