WYKŁAD DR.EWY GŁADKOWSKIEJ W BWA OLSZTYN - 28.02, GODZ.17.30

"Przekroczyć Rubikon". Kobiety w sztuce - szukanie przestrzeni wolności i tożsamości cz. III

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się 28 lutego (wtorek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Prelekcja, którą poprowadzi dr Ewa Gładkowska skupi się na tematyce kobiet w sztuce w ujęciu, które zaproponuje wykładowczyni.

Ostatni wykład poświęcony twórczości kobiet ewokuje pytanie: Czy kobiety w sztuce współczesnej przekroczyły Rubikon, istniejąc we wszystkich obszarach sztuki? Rzeźba przez wieki była domeną mężczyzn. W popularnonaukowej książce "100 genialnych rzeźb" znajdujemy zaledwie dziesięć dzieł wykonanych przez kobiety. Odwaga przekroczenia umownej granicy działania dokonała się powoli, bowiem dopiero w XX wieku.

O odwadze rzeźbiarek, ale także architektki i artystki video artu z innego kręgu kulturowego, o ich sukcesach będzie poświęcony wtorkowy wykład.

dr Ewa Gładkowska - historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno - Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.

 

 

za http://bwa.olsztyn.pl/bwa3/index.php?site=multiarticle&id0=696&id1=699