Wernisaż wystawy - dr Anny Szumigaj - Badziak

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa 10.11.2021 o godzinie 18.00 na kolejny wernisaż w naszej Wydziałowej Galerii "Stara Kotłownia". Bohaterką wieczoru będzie dr Anna Szumigaj - Badziak, artystka związana ze środowiskiem łódzkim. Spróbujmy w ten listopadowy wieczór znaleźć chwilę na wizytę w LABORATORIUM FORM. Spotkajmy się i porozmawiajmy o sztuce. W tym rozpędzonym, bezrefleksyjnym świecie szczególnie potrzebujemy takich spotkań i rozmów. 

Zapraszam serdecznie- Ania Drońska

LABORATORIUM FORM Anny Szumigaj - Badziak, nawiązuje do tradycji konstruktywizmu. Artystka posługuje się językiem form geometrycznych i linii dzielących kwadratową płaszczyznę obrazu lub wprowadzających element multiplikacji i rytmu. Jej świat geometrii potrafi być pozornie hermetyczny, nieprzystępny, wywodzący się z chłodnych kalkulacji, analiz i matematycznych zależności. W swoich działaniach odwołuje się do dualizmu – poszukuje czystej i harmonijnej formy w obrębie starannie wyselekcjonowanego zbioru elementów geometrycznych. Z drugiej strony, w wielu pracach stosuje różne, często subtelne, zakłócenia owej doskonałości – wprowadzając odręczny ślad narzędzia, podłoże perforowane i odbijające światło, czy wręcz warstwę figuralną, przedstawiającą zdeformowany, fotograficzny obraz postaci ludzkiej. 

Anna Szumigaj - Badziak studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejsza ASP). W 1990 r. obroniła tam dyplom na Wydziale Grafiki. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplina artystyczna – sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 2010 roku jest związana zawodowo z Politechniką Łódzką. Jest członkiem Rady Kierunku Wzornictwo. Pracuje naukowo i dydaktycznie w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Uprawia grafikę, malarstwo, grafikę projektową i fotografię. W swoich pracach zajmuje się rozważaniami na temat geometrii. Zagadnienie to porusza w realizacjach graficznych, malarskich, ale również w projektach plakatów i książek.