WARSZTATY MUZYKI TRADYCYJNEJ I LITURGICZNEJ

Zapraszamy serdecznie na zajęcia otwarte w ramach przedmiotu "Warsztaty muzyki tradycyjnej i liturgicznej", którymi rozpoczynamy cykl spotkań z zewnętrznymi ekspertami – wybitnymi praktykami i znawcami w swoich dziedzinach. Najbliższe warsztaty, otwarte dla wszystkich studentów i pracowników.

 

16 grudnia - Ania Broda - 10.00-14.00

Zapraszamy serdecznie na kolejne "Warsztaty muzyki tradycyjnej i liturgicznej", prowadzone tym razem przez Annę Brodę – olsztyńską wokalistkę, instrumentalistkę i kompozytorkę, inspirującą się w swojej twórczości polską muzyką ludową.
Warsztaty, otwarte dla wszystkich studentów i pracowników Wydziału Sztuki odbędą się w sali 312 Instytutu Muzyki w najbliższy piątek 16 grudnia, w godzinach 10:00–14:00.

Artystka jest szeroko znana jako specjalistka techniki "białego śpiewu" i gry na cymbałach, tworzy autorskie projekty muzyczne i prezentuje je zarówno podczas koncertów i festiwali jak też w postaci nagrań telewizyjnych i radiowych. Zajmuje się polską muzyką ludową w jej praktycznym wymiarze - poprzez poszukiwanie i odtwarzanie lokalnych tradycji różnych regionów: Warmii i Mazur, Mazowsza, Roztocza, czy Rzeszowszczyzny. Od wielu lat dzieli się swymi doświadczeniami z polską muzyką tradycyjną w ramach warsztatów muzycznych oraz innych form edukacyjnych.

Jej wizyta na Wydziale Sztuki UWM może stać się okazją do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania:
• do czego służy muzyka ludowa?
• dlaczego wciąż inspiruje artystów profesjonalnych – kompozytorów, jazzmanów, muzyków rozrywkowych?
• jak poradzić sobie z tajnikami "białego śpiewu"?
• na czym polega ludowe Yin i Yang w polskiej muzyce ludowej?
• i wiele innych...


Kolejnym gościem naszego cyklu będzie (już po Nowym Roku) Grzech Piotrowski – jazzman, kompozytor i producent muzyczny; olsztynianin z urodzenia, ale prawdziwy Obywatel Świata dzięki swoim spektakularnym projektom muzycznym z udziałem wybitnych artystów jazzowych i etnicznych, wywodzących się z wielu kultur muzycznych całego globu.


 

Wykład 1 - 9 grudnia -  Johann Wolfgang Niklaus


Wykład, prezentacje audiowizualne i ćwiczenia praktyczne, poświęcone genezie chorału chrześcijańskiego poprowadzi jeden z najwybitniejszych artystów naszego regionu – Johann Wolfgang Niklaus – etnolog, aktor, reżyser, kantor, znany jako twórca i szef artystyczny Scholi Teatru Węgajty.
Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z muzykiem o wielkim dorobku oraz głębokiej wiedzy i doświadczeniu w niezwykle wysublimowanej specjalności – odtwarzania i pielęgnowania tradycyjnych form muzyki sakralnej wielu kultur. Uczestnicy warsztatów będą mogli prześledzić rozwój formy chorałowej od żydowskich praźródeł przez śpiewy liturgiczne wczesnych wspólnot chrześcijańskich, po przykłady chorału bizantyjskiego i form przedgregoriańskich (chorał starorzymski, beneventański, mozarabski, ambrozjański…).

Kolejnymi gośćmi naszego cyklu w tym semestrze będą Ania Broda – specjalistka w dziedzinie polskiego folkloru muzycznego, realizująca od lat autorskie projekty etno-muzyczne, a także Grzech Piotrowski – saksofonista jazzowy, kompozytor i producent muzyczny.

Wydziału Sztuki - sala 312 Instytutu Muzyki 

piątek 9 grudnia,

w godzinach 10:00–14:00