„Pejzaże ciała” Władysława Jackiewicza w Starej Kotłowni

Przed nami kolejne i jednocześnie pierwsze w tym roku wydarzenie w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia, będące kontynuacją obchodów 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
W roku 2024 obchodzimy setną rocznicę urodzin profesora Władysława Jackiewicza, jednego z najwybitniejszych malarzy polskiej sztuki współczesnej. Z tej okazji zapraszamy na jubileuszową wystawę „Pejzaże ciała”, na której zaprezentujemy najbardziej rozpoznawalne prace artysty - abstrakcyjne i sensualne akty będące zachwytem nad pięknem ludzkiego ciała, jego zmysłowością i delikatnością.

Zapraszamy serdecznie w środę 17 stycznia o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy. 
Podczas wernisażu zagra kwartet smyczkowy z Instytutu Muzyki, Wydziału Sztuki UWM w składzie: Marianna Starosta, Marta Anioł, Julia Bartołd i Łukasz Szymański.
 
Profesor Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 roku w Podbrodziu na Wileńszczyźnie. Zmarł 30 marca 2016 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Dyplom otrzymał w 1952 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Związany z gdańskim środowiskiem artystycznym, był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Zadebiutował obrazem „Kwiaciarka” na Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku w warszawskim Arsenale. W latach 1965-1968 sprawował funkcje dziekana Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Od 1968 do 1969 roku był prorektorem, a w latach 1969 - 1981 pełnił funkcje rektora tejże uczelni . Od 1985 do 1989 był prezesem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Prace Profesora Władysława Jackiewicza znajdują się w wielu prestiżowych zbiorach muzealnych m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, także Muzeum Narodowego w Pradze, Muzeum w Skopje, w placówkach Ministerstwa Kultury i Sztuki, urzędach państwowych, Radzie Regionalnej Piemontu w Turynie, Radzie Regionalnej Lombardii w Mediolanie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

O dorobku artysty krytyczka sztuki Zofia Watrak pisze:

„Prace profesora Jackiewicza mają wyrafinowaną urodę. Znamionuje je wielka kultura malarska i czuła wrażliwość kolorystyczna. Każda plama barwna, każda smuga koloru posiada w nich znaczenie emocjonalne i konstrukcyjne jednocześnie. Bywa, że intryga walorów jest ledwo uchwytna, delikatna, kiedy indziej bardziej kontrastowa i dramatyczna. (…) Kolor zdaje się dematerializować cielesność aktów. Oddala je i odrealnia. (…) Oplątane sobą wzajem, zatracają się w sobie bez granic, jakby każda z postaci była początkiem istnienia drugiej, z niej się rodziła i na powrót roztapiała. W tych amorficznych, biologicznych formach, które kojarzymy z ludzkim ciałem, zdaje się być wyrażona istota samej natury z jej nieustającym misterium formowania. We wzajemnym przenikaniu form jest rytm biologicznego trwania i przemijania – istota życia odbieranego przez pełnię harmonijnej i zmysłowej radości. Z dramaturgii nieustannych metamorfoz rodzi się świat kolejnych obrazów Władysława Jackiewicza. (…) Zmysłowość materii malarskiej sprawia, że świat Władysława Jackiewicza jest dotykalny a jednocześnie abstrakcyjny i nierzeczywisty. Oscyluje między powściągliwością a wibrującą emocjonalnością, między płynnością wizji a jej aluzyjną konkretyzacją. Mimo tego wewnętrznego dualizmu jest to malarstwo scalone harmonijną poetycką aurą, liryczną melodyką barw i kształtów, wymykające się jednoznacznej interpretacji. Nie przestaje intrygować i wzruszać, niepokoić różnorodnością asocjacji.”

Zofia Watrak „Wybory i przemilczenia. Od szkoły sopockiej do nowej szkoły gdańskiej”
 
Serdecznie zapraszamy!