Ogród Polski Katarzyny Hilszczańskaiej - wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Katarzyny Hilszczańskaiej - artystka sztuk wizualnych, nauczyciel akademicki, doktor sztuki.
2006 rok - dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w pracowni malarstwa Prof. Kazimierza Cieślika i Pracowni grafiki Prof. Ewy Zawadzkiej.
2013 rok - dysertacja doktorska na wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w
Katowicach.
„Od 2019 roku zajmuję się malarstwem ekologicznym z wykorzystaniem barwników naturalnych wytrąconych z roślin, skał, złóż glinkowych czy minerałów. Moja praca celebruje związek między człowiekiem a naturą. Zrównoważony rozwój, zmiany klimatyczne, związek z ziemią, na której
żyjemy i gatunkami, z którymi ją dzielimy – to najważniejsze kwestie naszego pokolenia a tym samym znacząca część mojej twórczości.
Idea projektu florystycznego OGRÓD POLSKI pojawiła się po raz pierwszy w 2019 roku, kiedy to rozpoczęłam przygotowania do wystawy o Górnym Śląsku, miejscu bliskiemu mojemu sercu ze względu na więzi rodzinne. Cykl obrazów śląskich inspirowany jest rodzimym krajobrazem, który poza czernią industrialnego błota spowitego przypyloną szarością dymu, otoczony jest naturalnym kolorem pól i lasów. Postanowiłam wrócić do ogrodów i plenerów Śląska i zebrać rośliny, które tam się znajdują, wydobyć z nich barwniki i przekształcić je w nowoczesny język współczesnych obrazów. Tak powstał tryptyk śląski. 
Latem 2019 wygrałam konkurs na rezydencję artystyczną w Hiszpanii, w rejonie Andaluzji, gdzie postanowiłam kontynuować projekt roślinny. W Hiszpanii zainspirowałam się andaluzyjskim klimatem oraz pustynną florą. Wytrącałam barwniki z lokalnej roślinności oraz wykorzystałam Kalcyt - minerał węglanowy, występujący w głębszych rejonach Morza Alborańskiego (Andaluzja, Hiszpania). Finalnie powstało 6 prac w formacie 21/15 cm. Projekt cały czas ewoluuje. W listopadzie 2020 roku uzyskałam grant na projekt “Inicjatywa doskonałości badawczej”, który między innymi zakłada rozszerzenie badań nad barwnikami o konsultacje z naukowcami zajmującymi się badaniem roślin pod względem pozyskiwania z nich ekstraktów barwnych. 
Projekt jest wykonany z ekologicznych materiałów bez ingerencji chemicznych spoiw i klejów"

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/23N4zC1Vl