Narodziny Gwiazdy – wypał w technice Raku – dr Izydor Borys i studenci z Pracowni Rzeźby

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z akcji pod hasłem "Narodziny Gwiazdy", która miała miejsce w czwartek 22 czerwca na międzymurzu olsztyńskiego zamku.
Performance z okazji Światowego Kongresu Kopernikańskiego przygotował dr Izydor Borys oraz studenci z Pracowni Rzeźby. W wyniku wspólnych działań powstał zestaw form ceramicznych będący artystycznym wyobrażeniem na temat gwiazd i kosmosu. Plenerowy pokaz wypalania tych form w piecu ceramicznym jest swoistym misterium działania trzech żywiołów: ognia, powietrza i wody. To symboliczna przemiana glinianej materii w wielobarwne gwiazdy. Magię widowiska kreuje ogień który towarzyszy całemu procesowi wypalania Raku.
 
Raku - to technika wypału ceramiki wynaleziona w Japonii w XVI wieku. Ceramikę pokrytą szkliwami wypala się w piecu w temperaturze ok. 1000 st. C. Rozgrzane do czerwoności przedmioty wyjmuje się szczypcami z pieca i poddaje procesowi redukcji. Polega on na odcięciu dopływu powietrza do jego powierzchni. Uzyskujemy to poprzez zanurzenie ceramiki w trocinach a następnie ostudzenie w wodzie. Efektem takich zabiegów jest spękanie szkliwa i wniknięcie dymu w jego strukturę, co nadaje ceramice charakterystyczny, niepowtarzalny wygląd.