MAESTOSO ma non serio. Koncert zespołu ProForma w murach olsztyńskiego zamku.

Zapraszamy serdecznie w niedzielę 18 lutego o godz. 18.00 na koncert „MAESTOSO, ma non serio” w wykonaniu Kameralnego Zespołu Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma”. Wydarzenie odbędzie się w ramach jubileuszowego cyklu związanego z obchodami 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 


W koncercie „MAESTOSO, ma non serio” zespół wokalny ProForma” zaczerpnie pełną garścią ze skarbnicy muzyki chóralnej, sięgając zarówno po utwory Wielkich Mistrzów, jak i po mniej nobliwą twórczość wokalną. Jubileusz 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obliguje do zaprezentowania muzyki związanej w pewien sposób z jego historią i wykładowcami Wydziału Sztuki. Nie zabraknie także przebojów krajowych i światowych w chóralnym opracowaniu prof. Marcina Wawruka – szefa artystycznego zespołu "ProForma".


Zespół ProForma działa w Olsztynie od 2000 roku i koncertował już przeszło 500 razy w Polsce i za granicą (Europa, Azja i Ameryka Południowa). Wokaliści pod kierunkiem Marcina Wawruka w krótkim czasie osiągnęli status jednego z czołowych polskich zespołów chóralnych dzięki stylowym interpretacjom pełnym ekspresji i radości muzykowania oraz starannie dobranemu repertuarowi, w którym obok dzieł kompozytorów dawnych i współczesnych, ważne miejsce zajmują własne opracowania polskich piosenek poetyckich, polskiej muzyki tradycyjnej oraz kolęd i pastorałek.
Zespół ProForma jest laureatem kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m. in. najcenniejszego trofeum polskiej chóralistyki: „Złotej Lutni” Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego LEGNICA CANTAT), a jako finalista międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” (Londyn 2003, III nagroda), pojawił się na antenie radiofonii całego świata.
ProForma koncertuje i nagrywa z polskimi i światowymi gwiazdami piosenki i jazzu oraz z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, współpracując z Polskim Radiem, Narodowym Forum Muzyki a także z innymi profesjonalnymi instytucjami kultury w kraju i za granicą. Zespół brał udział w wielu festiwalach muzycznych oraz w realizacjach telewizyjnych, radiowych i teatralnych.
Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobby McFerrinem podczas koncertów promujących jego płytę VOCAbuLarieS (2010). Owocem tego spotkania są improwizacje wielogłosowe w unikalnej technice CircleSong, praktykowane przez zespół ProForma na koncertach.

Niedziela 18 lutego fodz. 18.00
Sale Kopernikowskie Olsztyńskiego Zamku
Z powodu ograniczonej liczby miejsc wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek. Po odbiór zapraszamy do Ośrodka Inicjatyw Artystycznych - budynek Wydziału Sztuki, Szrajbera 11, 89 524 56 72, oia@uwm. edu.pl
 

Zapraszamy