DRZEWORYT NA SZLAKU - wernisaż wystaw

Serdecznie zapraszamy na wystawę DRZEWORYT NA SZLAKU, grafiki studentów Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie oraz studentów pracowni Drzeworytu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
DRZEWORYT NA SZLAKU to projekt Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki UWM zrealizowany podczas kilkudniowego pobytu artystycznego i wędrówek po górskich szlakach pasma Gorców. Istotnym aspektem projektu było podjęcie problemu funkcjonowania grafiki poza pracownią graficzną – na symbolicznym szlaku. Ta nietypowa dla grafiki, uciążliwa i nomadyczna w swojej istocie formuła twórcza zrodziła prezentowane na wystawie czarno białe prace graficzne.
Drzeworyt na Szlaku to także projekt edukacyjny. Jednym z jego założeń była wymiana doświadczeń i postaw twórczych między studentami wielu wydziałów artystycznych. Podczas zorganizowanego na Harendzie w Zakopanem meetingu artystycznego młodzi twórcy mieli okazję poznać tajniki drzeworytu japońskiego – mokuhanga na warsztatach przeprowadzonych przez dr Martę Bożyk (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), poznać metody zastosowania barwników naturalnych jako medium malarskiego na warsztatach przeprowadzonych przez dr Katarzynę Hilszczańską (Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie), a także wysłuchać wykładu o drzeworycie dr hab. Aleksandra Woźniaka (Wydział Sztuki UWM w Olsztynie). Studenci Koła odbyli również wizyty studyjne w wybranych muzeach i ośrodkach kultury podhalańskiej. Prezentowane na wystawie drzeworyty barwne to prace, które powstały właśnie podczas wspólnych warsztatów na Harendzie.
Wystawa w Starej Kotłowni wystawa jest kolejną prezentacja materiału zrealizowanego podczas projektu. Wcześniej odbyły się prezentacje „Drzeworyt na Szlaku” w Krościenku nad Dunajcem oraz „Mokuhanga na Harendzie” w Galerii Domu Plenerowego Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Zakopanem.

link do wydarzenia: https://fb.me/e/3LeflHlZh

uczestnicy wystawy:
kierownik projektu:
Natalia Popko (Koło Naukowe Grafiki Warsztatowej UWM)
Opieka i współpraca:
dr Marta Bożyk, Pracownia drzeworytu ASP w Krakowie
dr Katarzyna Hilszczańska, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Uniwersytet Sląski, Cieszyn
dr hab. Aleksander Woźniak, ISP, Wydział Szuki UWM w Olsztynie
Projekt był finansowany ze środków Rektora UWM w Konkursie Studencki Grant Rektora UWM roku 2022
Informujemy o możliwości zakupu prac studenckich prezentowanych na wystawie. Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z autorami, bądź za pośrednictwem koordynatorki projektu: Natalii Popko. Wspierajmy twórczość studencką! Całość dochodu na rzecz autora.