Arte_ Archi_ Kultura-wystawa prac studenckich kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych na ASP w Gdańsku

Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zapraszają na wystawę prac studenckich kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Arte_ Archi_ Kultura. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów 25-lecia Uniwerystetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 
 
We wnętrzu Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia prezentujemy prace artystyczne i projektowe studentek oraz studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych, kierunku zainicjowanego w 2014 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Dwustopniowy program studiów bazuje na artystycznych tradycjach gdańskiej uczelni, jak również wychodzi naprzeciw współczesnym trendom w badaniu, ochronie oraz kształtowaniu krajobrazów i miejskich przestrzeni kulturowych.
Nowatorska formuła dydaktyczna opiera się na rzetelnym i zrozumiałym przekazie wiedzy o wieloźródłowym i interdyscyplinarnym charakterze. Jest usytuowana w obszarze sztuk plastycznych i projektowych, równolegle sięgając do sfer pokrewnych, takich jak architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu czy rewitalizacja. Inicjuje tym samym proces twórczej symbiozy osobowości projektanta i twórcy sztuki użytkowej. Idea kształcenia wrażliwego projektowania, u podstaw którego znajduje się człowiek, jego środowisko, lokalna tożsamość miejsca oraz sztuka stosowana, opiera się na wzajemnym szacunku i dialogu.
W 2020 roku kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych, jako jedyny rodzaj studiów artystycznych reprezentujący Akademie Sztuk Pięknych w Polsce, uzyskał Certyfikat „Studiów z przyszłością” przyznany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Prezentowane na wystawie prace dyplomowe, semestralne czy konkursowe ujawniają współistnienie działań zwykle niewidocznych, lecz wyjątkowych, w indywidualnych relacjach człowieka i miejsca. Komponują wspólny obraz przestrzeni publicznej z dziedzictwem form zbudowanych.
Sztuka i wyobraźnia młodych artystek i artystów tworzy specyficzny, nieokreślony rodzaj energii emanującej z otaczającej przestrzeni, jej struktur i przedmiotów. Powstałe dzieła wynikają z jej oddziaływania i podlegają ocenie widza i użytkownika. Sposób akceptacji efektów wyobraźni zależy od kontekstu miejsca, rodzaju środowiska oraz metody przyswojenia. Poszczególne prace są też odzwierciedleniem talentu i umiejętności młodych twórczyń i twórców w konstruowaniu artystycznego detalu rzeźbiarskiego, w budowaniu estetycznych i funkcjonalnych propozycji użytkowania placu miejskiego, ulicy czy kształtowania przestrzeni i form zieleni.
 
Otwarcie wystawy wzbogacone będzie oprawą muzyczną. Wystąpi wokalistka i pianistka Evelina Voloskova-studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wielokrotnie nagradzana m.in. nagrodą specjalną dla najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w ramach konkursu Interstudent 2024.
 
Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia
ul. Prawocheńskiego 9, Olsztyn
wernisaż wystawy: środa, 21.02.2024, godz. 18:00
w trakcie wernisażu: Walka o Miasto - wykład dr Joanny Rayss
 
wystawa czynna: 22.02. – 20.03.2024
otwarte od pon. do pt. 08:00 – 16:00
wstęp wolny